Co je to máchadlo a k čemu slouží?

Co je to máchadlo a k čemu slouží?
Máchadlo, které se přidává do máchací lázně místo aviváže, rozpouští sražené zbytky pracího prostředku. Prádlo je díky němu měkčí a barvy jasnější.
 
Svou mírně kyselou reakcí také neutralizuje lázeň, což je důležité pro lidi s citlivou pokožkou - zejména pro děti! Přirozené pH lidské kůže je totiž kyselé! Pomáhá tak chránit před množením mikroorganismů. Mýdla a prací prostředky bývají zásadité. Jejich zbytky v prádle je potřeba neutralizovat. K tomu lze využít i obyčejný ocet.

Funkce klasické aviváže

Původně jí byla antistatická funkce. Pokrývá povrch vlákna tenkou lubrikační vrstvou, která jeho povrch uhladí a je na omak jemnější a hebší. Proto také není vhodné používat aviváž na cokoli, co má mít nasákavou funkci od ručníků a utěrek až po plenky!
Postupně se do aviváže začaly přidávat navíc syntetické parfémy, což je příčinou řady alergií. Prádlo tak voní ještě dlouho po vyprání.
Máchadlo od Tierra Verde obsahuje pouze přírodní levandulovou silici.

Kdy použít aviváž a kdy máchadlo?

Aviváž použijte, potřebujete-li zbavit prádlo statické elektřiny. To je třeba hlavně u prádla ze syntetických vláken.
Máchadlo použijte pro zjemnění prádla, neutralizaci jeho pH a provonění. Zkrátka všude, kde jste zvyklí použít aviváž kromě její antistatické funkce.
 


A co Permon M od Missivy?

Informace od majitele Missivy:
Permon M umí perfektně vymáchat zbytky zásaditých pracích prášků a kvalitně změkčit prádlo. Bohužel vedlejším efektem může být snížení savosti vláken. Vše také záleží na tvrdosti vody. V tomto případě Missiva rozhodně doporučuje poslechnout doporučení výrobce nepoužívat aviváže ani máchadlo Permon M.
 
V případě hrubých a tvrdších plenek maximálně doporučují použít Permon M například jednou za 5 praní. Změkčení totiž není závislé ani tak na vodním kameni nebo zbytcích pracích prášků, ale na náboji na povrchu vlákna. Tento náboj právě Permon M a další kvalitní aviváže mění. Náboj se nezmění rychle během jednoho praní, ale až po určité době, takže by teoreticky mohlo být na změkčení plen řešením použít Permon M jen jednou za čas. Ale pokud ho výrobce nedoporučuje, tak bychom jej prý rozhodně neměli používat do každého praní.
 
Takže na oblečení pro miminka určitě ano, ale na plenky kvůli savosti už minimálně nebo vůbec.
 
Ve finále nakonec záleží na Vás. Pokud máte pocit, že vám Permon M savost plenek nesnižuje, klidně ho používejte dál. Ale jakmile plenka přestane stačit, tak než budete kupovat jinou značku s tím, že ta Vaše nestačí a je málo savá, zkuste přestat používat Permon M.
 
Naopak máchadlo značky Frosch a Tierra Verde savost nesnižují!

Napsat komentář

* Jméno:
* E-mail: (nezveřejněno)
   Web: (URL stránky s http://)
* Komentář:
Opíšte kód